Hiihdon uudet harjoitusryhmät 2018
26.4.2018 17:22 Uutiset / Jaoston etusivu

Rajamäen Kehityksen hiihtojaostossa toimii keväästä 2018 alkaen kolme hiihtoharjoitusryhmää - kaksi junioreille suunnattua ja yksi aikuisille

PIKKUSOMPA- ryhmä koostuu 6-12 vuotiasta lapsista, jotka haluavat tutustua lajiin ja oppia hiihtotekniikkaa ja harjoitella kerran viikossa ulkoleikein ja hiihdolle lajinomaisin harjoittein. Pikkusompa-ryhmän valmentajana toimii Annika Eskelinen (040 5612180)

Treenit torstaisin klo 18 - alkaen 3.5.2018 (kesätauko 21.6.-2.8.) Jatkossa sovitaan tilanteen mukaan myös lauantaiaamujen harjoituksista. Lisäksi harjoittelemaan pääsee seuran maastopyörätoiminnan mukana.

HOPEASOMPA-ryhmä eli hiihtovalmennusryhmä on suunnattu 10 vuotiaista ylöspäin - lapsille jotka haluavat harjoitella tavoitteellisesti hiihdon parissa - ehkä kilpailut tavoitteenaan. Hopeasompa-ryhmän vastuuvalmentajana toimii Jani Köpsi (040 5742161)

Treenit kesäkautena yhdistellen seuran maastopyörätoimintaan maanantaisin ja perjantaisin klo 18.
Myöhemmin ilmoitellaan keskiviikkojen maastojuoksusta, sekä sunnuntaiaamuisista pidemmästä sauvakävelystä. Kesätaukoa pidetään juhannuksesta kuukausi eteenpäin.

TREENI-ryhmä on suunnattu aikuisille harrastajille, joilla on jo hieman aiempaa kokemusta hiihdosta ja liikkumisesta. Tarkoituksena on harjoitella porukalla tavoitteellisesti kasvattaen omaa kuntoa, tehostaa lajinomaisen harjoittelun monipuolisuutta ja parantaa omaa hiihtotekniikkaa. Ryhmän vetäjänä toimii Petri Soini. Kiinnostuneet voivat ottaa jo alustavasti yhteyttä sähköpostitse pete.soini@gmail.com.

Vaikka varsinainen harjoittelu ja tiedotus aloitetaan syksymmällä, voivat aikuiset jo osallistua kesän aikana toimintaan junnujen mukana maastopyöräilyissä ja sauvakävelyissä.

Jani Köpsi toimii myös kaikkien ryhmien päävalmentajana.


   
Lisää uutisia
Rajamäen Kehitys
«  Lokakuu   »
Kategoriat